1. Zameraj sa na naozajstný význam sviatkov radšej než na jedlo.
2. Maj realistické očakávania.
3. Vybuduj si „uzdravovaciu banku“ pred a počas sviatkov tým, že pôjdeš na veľa mítingov, zostaneš v stálom kontakte so svojím sponzorom, budeš viac pracovať na krokoch a používať všetky nástroje, hlavne službu.
4. Maj OA telefónne čísla so sebou stále……použi ich.
5. Poznaj svoje hranice uzdravovania. Keď máš pochybnosti, vyhni sa ľuďom, miestam a veciam, ktoré spúšťali prejedanie v minulosti. Zapamätaj si, že abstinencia je bez výnimky tá NAJDÔLEŽITEJŠIA vec v našom živote.
6. Napíš si často zoznam vecí, za ktoré si vďačný a zamerajme sa na to, čo máme, a nie na to, čo nemáme.
7. Urob službu, akúkoľvek službu programu a okoliu. Rob niečo, čo môže byť ťažké, ale budeme sa potom dobre cítiť.
8. Priprav sa! Zavolaj dopredu svojmu hostiteľovi a zisti, aké jedlo sa bude podávať. Aj ľudia bez našej choroby majú svoje obmedzenia v jedle. Ponúkni sa, že prinesieš niečo, čo je dobré aj pre teba.
9. Plánuj! Plánuj! Plánuj! Naplánujme si presne čo, kde a kedy budeme jesť.
10. Naplánuj si niečo špeciálne, keď druhí ľudia budú jesť veci, ktoré my v našom jedálnom pláne nechceme jesť.
11. Zameraj sa na ľudí viac ako na jedlo. Zapoj sa do „naozajstných“ konverzácií. Opýtaj sa ľudí na nich, ich život, ich prácu… a naozaj počúvaj.
12. Urob miesto navyše (vo svojej mysli alebo naozaj) pri stole vedľa seba pre Vyššiu Silu.
13. Pamätaj na druhý krok. Modli sa pred jedlom. Požiadaj Vyššiu Silu o pomoc, aby sme si zachovali zdravý rozum, deň po dni a jedno jedlo po druhom v prítomnosti.
14. Tesne pred jedlom, či už doma alebo v reštaurácii, choď do osobnej miestnosti a zavolaj svojmu sponzorovi, aby si dodržal, že budeš jesť to, čo si si naplánoval.
15. Zapamätajme si, že sme zodpovední za to, čo budeme jesť. Je jednoduché byť znovu dieťa a mať pocit, že musíme jesť, čo nám dajú na tanier, ale teraz sme už dospeli a zodpovední za naše rozhodnutia. Je to na nás, aby sme sa postarali o seba a stanovili hranice.
16. Napíš na kúsok papiera každému pri stole, prečo si vďačný, že ich poznáš. Nechaj im to na tanieri a všimni si, ako sa pozornosť obráti.
17. Naplánuj si isť na míting deň po sviatkoch. Najnebezpečnejšie obdobie je zvyčajne po úspešnom zvládnutí ťažkých situácií. Šialenstvo našej choroby nám podvedome alebo nevedome hovorí, aby sme sa odmenili, že sme to veľmi dobre zvládli deň pred tým. Alebo trpíme, že sviatky nás zradili, pretože naše očakávania neboli splnené. Alebo možno cítime prázdnotu, ktorú sme predtým vypĺňali jedlom. Buď v kontakte so svojimi pocitmi… a siahni po programe.
18. Pracuj na programe. Sviatky sú jednoducho čas v kalendári, ktorý je vyhradený na uctenie si určitých vecí. Ucti si seba a zostaň abstinujúci. DOKÁŽEME TO!